Збірна Іспанії другий раз підряд стала чемпіоном Європи по футболу

2 июля 2012 - Украина

Чемпіонат Європи по футболу завершився в неділю в Києві. У фінальному матчі Євро-2012 збірна Іспанії переграла італійську команду з рахунком 4 : 0 і в другий раз підряд стала чемпіоном Європи. Уперше "Фурія роха" перемогла в 1964 році, ще один титул підкорився їй на минулому турнірі. Жодній команді раніше не вдавалося виграти два чемпіонати Європи підряд. Іспанці виграли три великі турніри підряд - Євро-2008, ЧМ-2010 і Євро-2012. Такого раніше зробити не вдавалося нікому.

Голландці і поляки - головні розчарування Євро-2012

Збірні Голландії і Польщі стали, без сумніву, головними розчаруваннями турніру. "Оранье" програли усі три матчі групового турніру і зайняли останнє місце в "групі смерті", пропустивши в плей-офф команди Німеччини і Португалії. Поляки в якості хазяїв турніру були посіяні в першому кошику при жеребкуванні, але так і не зуміли вийти в плей-офф з найслабкішої групи чемпіонату Європи, так і не отримавши жодної перемоги.

До розчарувань також можна віднести виступ збірної Росії, яка теж не вийшла в плей-офф, пропустивши вперед команди Чехії і Греції. За підсумками групового етапу збірна Чехії набрала шість очок і зайняла перше місце. На рахунку грецької і російської команд по чотири бали, але колектив Фернанду Сантуша піднявся на друге місце завдяки перемозі в особистій зустрічі. Хазяї турніру поляки набрали два очки і зайняли останнє місце в групі.

Груповий турнір пройшов без сюрпризів

За результатами групового турніру усі фаворити Євро пробилися в плей-офф. Групу А, яку склали росіяни, поляки, греки і чехи називали найрівнішої на чемпіонаті Європи, а тому вихід будь-якої з команд в плей-офф сенсацією не виглядав. У інших квартетах проявили себе з кращого боку фаворити.

Від групи У в чвертьфінал пробилися збірні Німеччини і Португалії. Поза зоною плей-офф залишилися голландці, що провалили турнір, і данці, яким фахівці відводили роль аутсайдера групи.

З групи З вийшли італійці і іспанці, які у результаті дійшли до вирішального матчу Євро-2012. Без плей-офф залишилися хорвати і що виглядали зовсім блякло ірландці.

Нарешті, від групи D отримали путівки в плей-офф англійці і французи, які обійшли команди України і Швеції.

Таким чином, усі топ-команди пробилися в чвертьфінал, а хазяї Євро - поляки і українці не виправдали очікувань уболівальників і своєю грою показали, що відносити їх до розряду ведучих збірних рано.

Чвертьфінал. Чергова невдача англійців в серії пенальті

Лише дві команди з представлених в чвертьфіналі ніколи раніше не ставали чемпіонами Європи - збірні Англії і Португалії.

Долю першого чвертьфіналу, який проходив у Варшаві, вирішив точний удар Криштиану Роналду, завдяки якому збірна Португалії перемогла чеську команду з рахунком 1 : 0.

Найрезультативнішим матчем Євро-2012 став чвертьфінал між збірними Німеччини і Греції, що проходив в Гданьську. Команда Йоахима Лева виграла у еллінів з рахунком 4 : 2 і завоювала путівку в півфінал.

Третій чвертьфінал турніру проходив в Донецьку. Діючі чемпіони світу і Європи іспанці не випробували проблем в грі з французами - 2: 0.

Четвертого півфіналіста визначали англійці і італійці в Києві. Основний і додатковий час зустрічі завершився нульовій нічиїй, в серії пенальті перемогу відсвяткувала "Скуадра адзурра" - 4: 2.

Півфінали. Карма збірної Німеччини і успіх іспанців в серії пенальті

Перший півфінальний матч Євро-2012 пройшов в Донецьку. По визнанню багатьох фахівців, збірні Іспанії і Португалії провели нудний матч. Уболівальники не побачили забитих голів ні в основний, ні в додатковий час, а в серії післяматчевих пенальті удачливіше опинилася "Фурія роха". Роковим для португальців став промах захисника "Зеніту" Бруну Алвеша, який, не упоравшись з нервами, відправив м'яч з "точки" в каркас воріт. До речі, Алвеш став єдиним гравцем, який представив чемпіонат Росії в півфіналах Євро-2012.

Другий півфінал вийшов набагато більше видовищним. Збірна Італії у черговий раз узяла верх над командою Німеччини. Німцям так і не вдалося уперше виграти у італійців у рамках фінальних стадій чемпіонатів Європи і світу. Італійці повели з рахунком 2 : 0 ще в першому таймі завдяки точним ударам Маріо Балотелли. Німці зусиллями Месута Озила один м'яч отквитали в доданий до другого тайму час, але це не врятувало їх від чергового фіаско - 1: 2.

Таким чином, збірна Німеччини зазнала четвертої поразки від італійців у рамках плей-офф великих турнірів після ЧМ-1970, ЧМ-1982 і ЧМ-2006.

Фінал. Черговий тріумф іспанців

Доля фінального матчу Євро-2012 була вирішена ще в першому таймі. Завдяки результативним ударам Давида Сільви і Жорди Альбы іспанці до перерви вели в рахунку вже два м'ячі.

В середині другого тайму італійці залишилися в меншості: після того, як вже були зроблені усі три заміни, травму отримав Тиагу Мотта, який не зміг продовжити зустріч. У результаті іспанці без проблем довели матч до перемоги, а Фернандо Торрес і Хуан Мата ще і довели лічбу до розгромного - 4: 0. Кращим гравцем матчу був визнаний півзахисник "червоної Фурії" Андрес Иньеста.

Кращими бомбардирами турніру стали відразу п'ять футболістів, серед яких виявився і росіянин. По три м'ячі на Євро разом з Торресом і Балотелли забили росіянин Алан Дзагоев, хорват Маріо Манджукич, німець Маріо Гомес і португалець Криштиану Роналду.

Наступний чемпіонат Європи пройде у Франції в 2016 році. У фінальній стадії візьмуть участь не 16, а відразу 24 команди.